Dilema između novogradnje i starogradnje je verovatno najčešće pitanje koje kupci stanova postavljaju. Oba tipa nekretnina imaju svoje prednosti i mane, a pravi izbor zavisi od vaših prioriteta, budžeta i dugoročnih planova.

Prednosti novogradnje

  • Energetska efikasnost — moderni materijali, bolja izolacija, niži računi za grejanje do 40%
  • Savremeni rasporedi — otvoreni prostori, veći prozori, garaže u suterenu
  • Nema renoviranja — useljivost odmah, bez dodatnih troškova
  • Garancija — investitor garantuje kvalitet gradnje (obično 2-5 godina)
  • Lift i parking — standard u novogradnji, luksuz u starim zgradama

Prednosti starogradnje

  • Lokacija — stare zgrade su u centru, blizu svega
  • Veće sobe — visoki plafoni (3m+), prostrane sobe, deblji zidovi
  • Niža cena po m² — u proseku 15-25% jeftinije od novogradnje na istoj lokaciji
  • Karakter — parketi, ukrasne fasade, duša starih zgrada
  • Proverena konstrukcija — zgrada koja stoji 50+ godina je dokazana

Poređenje troškova

Na primeru jednosobnog stana od 45m² u Beogradu:

  • Novogradnja (Novi Beograd): 45 × 2.800 = 126.000 € — useljiv odmah
  • Starogradnja (Vračar): 45 × 3.200 = 144.000 € + renoviranje 10.000-20.000 € = do 164.000 €
  • Starogradnja (Čukarica): 45 × 2.000 = 90.000 € + renoviranje = do 110.000 €

Šta je bolja investicija?

Za stanovanje, novogradnja nudi komfor i niske režije. Za investiciju i izdavanje, starogradnja na dobroj lokaciji često daje bolji prinos jer je ulazna cena niža a kirije slične. Za preprodaju, novogradnja drži vrednost bolje u prvih 5-10 godina.

Ključ je u lokaciji — dobar kvart je važniji od starosti zgrade. Pratite naše analize cena za informisanu odluku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *